رویداد چهارم چامه
انیمیشن، از هنر تا کارآفرینی کسب و کارتون
اگر از افراد درباره‌ی نوستالژی‌هایشان بپرسید، حتما چند انیمیشن در لیستشان وجود دارد. زمانی بود که صرفا کودکان و نوجوانان مخاطب انیمیشن‌ها بودند. اما اکنون با تولید انیمیشن‌های با کیفیت با محتوای جذاب، بزرگسالان نیز به تماشای انیمیشن‌‌ها می‌نشینند. تولید انیمیشن خود به یک صنعت تبدیل شده است و روز به روز کیفیت بالاتری را تجربه می‌کند. انیمیشن‌های ایرانی اما هنوز به سطح همتایان خود در سایر نقاط جهان بالاخص انیمیشن‌های هالیوودی و انیمه‌های ژاپنی نرسیده‌اند. البته نمی‌توان معدود انیمیشن‌های ایرانی خوب این عرصه نظیر شاهزاده روم، آخرین داستان،‌فیلشاه و … را نادیده گرفت.

 

رویداد چهارم چامه در ادامه رویدادهای چامه، با هدف بیان روایت‌های دست اول از فضای کسب‌وکار و استارتاپی ایران با موضوع انیمیشن برگزار شد. رویداد چهارم چامه میزبان تهیه‌کنندگان و کارگردانان انیمیشن‌های ایرانی بود که تولیدات با کیفیتی را در کارنامه خود داشتند. این انیمیشن‌ها علاوه بر کسب جوایز به فروش‌های بی‌نظیری در این عرصه رسیده‌اند. 
تهیه‌کنندگان و کارگردان‌هایی که در رویداد چهارم چامه حضور داشته‌اند از روند صنعتی شدن انیمیشن در جهان و ورود به جشنواره‌های جهانی گفتند. آن‌ها انیمیشن‌هایی در ایران تولید کرده‌اند که توانسته‌اند که علاوه بر محبوبیت، به فروش بالا و جوایز مهمی دست یابند. مهمانان رویداد چامه به مزایای صنعتی شدن این عرصه نیز اشاره کردند. از جمله این مزیتها؛ تولید نیروی متخصص در کشورمان، شناخته شدن انیمیشن ایرانی و فروش خوب حتی در خارج از ایران است. به طور کلی اگر حمایت‌های لازم در این حوزه به عمل آید، انیمیشن‌های ایرانی می‌توانند به اندازه نفت برای کشورمان ارزآوری داشته باشند.

 

حامد جعفری مدیرگروه هنر پویا

 

حامد جعفری تهیه‌کننده‌ی سینما، انیمیشن و رئیس هیات مدیره گروه هنر پویا است. جعفری دارای مدرک اقتصاد است. حامد جعفری تهیه‌کننده ۲ انیمیشن موفق؛ شاهزاده روم و فیلشاه است. که البته هر دوی این‌ها از پرفروش‌ترین‌ انیمیشن‌های ایران هستند. ایشان موفق به دریافت دیپلم افتخار از جشنواره فجر شده است. همچنین عضو هیات داوران سینمای ایران در جشنواره بین المللی فیلم کودک و نوجوان و جشنواره بین المللی انیمیشن تهران بوده است. هنر پویا از یک دعوا شروع شد. دو موسسه که در حال ساخت یک سریال انیمیشنی بودند؛ مشکلاتی پیدا کردند. پس از این دعوا مجددا تصمیم به همکاری گرفته و سریال دره زنجفیل ساخته شد. پس از پایان سریال انیمیشنی دره زنجفیل، گروه هنر پویا شکل گرفت.  

 

اشکان رهگذر مدیر استودیو هورخش

 

اشکان رهگذر فارغ‌التحصیل کارشناسی‎گرافیک و کارشناسی‌ارشد تصویرسازی است. رهگذر فعالیت خود را با شرکت صبا آغاز و سپس استودیو هورخش را تاسیس کرد. اشکان رهگذر در زمینه ساخت انیمیشن کوتاه ، بازی و.. فعالیت داشته است. از موفق‌ترین فعالیت‌های رهگذر و استودیو هورخش در عرصه بین‌المللی، می‌توان به انیمیشن سینمایی آخرین داستان اشاره کرد.
 

بابک نکویی مدیر استودیو گنبد کبود

 

بابک نکویی طراح، انیماتور، کارگردان و مدیرموسس استودیو گنبد کبوداست. او در سال ۱۳۵۷ متولد شده است. شروع فعالیت حرفه‌ای نکویی از سال ۱۳۷۶ بوده است. نکویی دارای مدرک کارشناسی گرافیک از دانشکده هنرهای زیبا تهران است. او برنده جوایز بسیاری از جشنواره‌های انیمیشن داخلی و خارجی شده است. همچنین برنده اسکار بخش انیمیشن کوتاه، برای انیمیشن استریپی در هشتاد و هشتمین دوره جوایز اسکار شده است.
روایت‌های این رویداد